Pielęgnacja dywanów

2020-10-09
Pielęgnacja dywanów

Codzienna pielęgnacja dywanów skutkuje zwiększeniem jego żywotności. W dzisiejszym wpisie chcemy Państwu zaprezentować kilka porad jak prawidłowo dbać i pielęgnować dywan wykonany z włókien naturalnych do których zaliczamy wełnę, jedwab czy wiskozę. Zanim zastosujesz którąś z naszych porad zapoznaj się z ulotką dołączoną do dywanów, ponieważ każdy z nich jest inny i wymaga innego rodzaju pielęgnacji.Podstawowe sposoby pielęgnacji dywanów

Do podstawowych sposobów pielęgnacji możemy z pewnością zaliczyć tradycyjne odkurzanie. Jednak jak się okazuje nie każdy z nas robi to prawidłowo. Oto kilka zasad odkurzania dywanów. Odkurzać należy często i dokładnie, ponieważ kurz i piasek, który wniknie głęboko w runo jest trudny do wyczyszczenia. Sam piasek obciąża bardzo runo i sprawia, że dywan z puszystego i miłego w dotyku staje się twardy, szorstki i oklapnięty. Dlatego warto „zapobiegać niż leczyć” w przypadku dywanów. Dużą uwagę należy zwrócić na runo z jakiego stworzony jest dywan. Dywany z włókien naturalnych takich jak wełna jest z reguły łatwiejszy do utrzymania w czystości. Wełna jest sprężysta i nie chłonie tyle zanieczyszczeń, a nawet – w przypadku dywanów wełnianych z dużą ilością lanoliny – je odpycha. Najbardziej problematyczne wbrew pozorom jest dywan wykonany z włókien syntetycznych. Mają one dużą tendencję do łamania. Dlatego w przypadku takich dywanów powinniśmy używać standardowej ssawki oraz niską lub średnią moc odkurzacza. 


Pielęgnacja dywanów wełnianych

Dywany wełniane posiadają bardzo dużo właściwości ułatwiające jego pielęgnację oraz użytkowanie. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dywany te nie chłoną tak brudu jak dywany wykonane z włókien syntetycznych przez co nawet mokre zabrudzenia powinny łatwo dać się wyczyścić gdy odpowiednio szybko zareagujemy. Ogólnymi przyjętymi zasadami jest odkurzanie  w przypadku kurzu i piasku oraz delikatne mycie ciepłą wodą w przypadku zabrudzeń mokrych lub plam. Gdy plama jest trudna do usunięcia wodą z detergentem możemy użyć specjalistycznej chemii do dywanów jak np. DR Schutz lub zlecić czyszczenie specjalnej firmie. Dywanów (praktycznie żadnych) nie powinno się czyścić kercherami ponieważ mogą one uszkodzić strukturę dywanu. Wełniane runo jest zawsze sprężyste i z biegiem lat nie opada. Świadczyć o tym może fakt, że w wielu willach wełniane dywany liczą sobie nawet 100 lat i więcej. Te, które zostały zniszczone mogą służyć ponownie jako oryginalne dywany vintage po odpowiedniej obróbce. Wełna przyczynia się również do utrzymywania odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach, kumuluje ona bowiem wilgoć gdy jest jej w nadmiarze oraz ją oddaje gdy powietrze jest suche. Inwestycja w dywan wełniany to gwarancja atrakcyjnego wyglądu i bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. 


Wełna to wytrzymały surowiec

Wełna to zdecydowanie bardzo trwały surowiec, jednak posiada jedną naturalną właściwość, która utrudnia użytkowanie przez kilka pierwszych miesięcy. Jest nią pylenie. Jest to zupełnie naturalne zjawisko i dotyczy głównie dywanów tuftowanych lub ręcznie tuftowanych. Polega ono na tym, że runo takiego dywanu nie jest jeszcze stabilne i pojedyncze włókna mogą z niego odpadać tworząc warstwę puchu lub pyłu. Oznaka pylenia świadczy również o tym, że dywan został niedawno wyprodukowany. W przypadku występowania pylenia należy systematycznie odkurzać dywan wyłącznie ssawką bez użycia szczotek – żeby usunąć wychodzący puch wełniany. Użycie szczotek lub turboszczotek może skutkować tylko tym, że okres pylenia będzie dłuższy i intensywniejszy. W największym stopniu i najdłużej pylą dywany wełniane z przystrzyżonym włóknem, w mniejszym stopniu tkane pętelkowo, a prawie niezauważalnie dywany tkane na płasko. 


Pranie dywanów z włókien naturalnych

Podsumowując dzisiejszy wpis. Do czyszczenia dywanów z włókien naturalnych należy używać małoinwazyjne środki takie jak szare mydło i ciepła woda oraz odkurzanie na maksymalnie średniej mocy odkurzacza stosując podstawową ssawkę. Zwykle do czyszczenia na mokro, mającego na celu usunięcie lekkich zabrudzeń, wystarczy roztwór wody z łagodnym detergentem w proporcjach 4:1. Nie wolno używać agresywnych środków np. na bazie tlenu, gdyż mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc. W przypadku trudnych zabrudzeń można użyć specjalistycznej chemii do dywanów, która ma niewiele wspólnego z popularnymi środkami. Prawidłowa pielęgnacja dywanów jest bardzo istotna jeżeli chcemy cieszyć się niezmiennym wyglądem przez wiele lat. Dlatego w przypadku gdy chcemy całkowicie odświeżyć dywan (nie częściej niż raz na rok lub 2 lata) zaleca się czyszczenie dywanu w profesjonalnych punktach odpowiednio dobranymi środkami.

pixel